Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Szakdolgozat kutatási módszerek: hasznos tippek | Budapesti Metropolitan Egyetem

Szakdolgozat kutatási módszerek: hasznos tippek


Szakdolgozat kutatási módszerek: hasznos tippek

 

Ha szakdolgozat írás előtt állsz, nem árt tisztázni a különböző fogalmakat, megismerkedni a különböző kutatási és adatgyűjtési módszerekkel. Ezek mellett ráadásul számtalan hasznos tippet is adunk a szakdolgozatod elkészítéséhez. 

 

 

Ha tanulmányaid végén jársz, és elkövetkezik eddigi életed egyik legnagyobb kihívása: a szakdolgozat írása. A legfontosabb feladatod a témaválasztás és hozzá a megfelelő adatgyűjtési módszerek kiválasztása, ám ilyenkor számtalan kérdés felmerül: Milyen szakdolgozat kutatási módszerek léteznek? Mik azok a primer és szekunder adatok? Milyen egy jó kérdőíves kutatás és milyen szempontok alapján állítsd össze egy kvalitatív interjú kérdéseit? Most ezekre a kérdésekre adunk választ. 

Szakdolgozat kutatási módszerek - tippek


Mik azok a primer és szekunder adatok? 

 

A témaválasztást követően fontos a problémafelvetés és a hipotézis felállítása. Ez azt jelenti, hogy felvetsz egy kutatási kérdést, amelyet a szakdolgozatod során körbe szeretnél járni, és ez alapján megadsz egy olyan állítást, amelyről egyelőre nem tudod, hogy igaz vagy sem, erre keresed a kutatásod során a választ. A szakdolgozatod végén pedig ezt a hipotézist vagy igazolod, vagy megcáfolod. 

A szekunder adatok már meglévő adatok, melyeket te is felhasználhatsz a probléma meghatározására, a szakdolgozat kutatási terved létrehozására, és a primer adatok értelmezésére. A primer adatok tulajdonképpen a saját empirikus kutatásod során gyűjtött adatok. A kutatást mindig a szekunder adatokkal kezdd, mert erre fognak épülni a primer adataid is, maga a szakdolgozatod pedig a primer adatokra. 

 

Kutatási módszerek a szakdolgozathoz 

 

A szakdolgozat kutatási terv elkészítésekor a legfőbb szempont, hogy milyen információszerzési módszer a legelőnyösebb a hipotézised és a kutatási kérdéseid megválaszolásához, tehát hogyan tudsz egyértelmű választ kapni a feltevésedre. 

 

Kvantitatív kutatás 

Ide tartozik minden, ami kérdőív. A kérdőíves kutatás a szakdolgozat elengedhetetlen része, célja, hogy a hipotézisedet igazold vagy cáfold számszerű adatokkal. Előnye, hogy viszonylag könnyen kivitelezhető, nem kerül pénzbe, és jól alkalmazható magyarázó és leíró célokra. Hogy hogyan készítsünk kérdőívet? A különböző netes űrlap-kitöltő alkalmazások a barátaid. A reprezentatív minta eléréséhez próbáld legalább 150 fővel kitöltetni őket. 


Szakdolgozat kutatási módszerek - kvantitatív kutatás

 

Kvalitatív kutatás 

A kvantitatívval ellentétben a kvalitatív kutatás sosem lehet reprezentatív, hiszen személyes interjú során csupán egy személy vagy egy kisebb csoport véleményét ismerheted meg általa. Típusai a mélyinterjú, kiscsoportos interjú és a fókuszcsoportos interjú. Ezek segítségével problémákat tárhatsz fel és ismerhetsz meg mélyebben, megkeresheted a választ a “miért”-ekre. 


Szakdolgozat kutatási módszerek - kvalitatív kutatás

 

Szakdolgozat kérdőív elemzése 

 

Egy jó kérdőív mindig a leírja, mi a kérdőív célja, a kitöltő alany fejével gondolkodik, kerüli a szakszavakat és bonyolult megfogalmazásokat, és betartja a GDPR szabályokat is. Érdemes a tölcsérelvet alkalmazni, és az egyszerűbb kérdésektől indulva haladni a bonyolultabbak felé. 

Ügyelj rá, hogy a hipotézised igazolását vagy cáfolását ne csupán egyetlen kérdés válaszaira alapozd, utaljon rá legalább 2-3 kérdés is, ezzel kizárva a hamis eredményeket. 

A kérdőívek összegzésénél segít maga az alkalmazás, de a jobb átláthatóság kedvéért és a pontosabb statisztikai elemzésre készíthetsz Excel-táblázatokat és diagramokat is.  

 

Szakdolgozat interjú minta

 

A kvalitatív interjú célja, hogy összefüggéseiben, mélységeiben tárja fel a problémát. Erősen szubjektív műfaj, nem csak az alany személyisége fontos, de az interjúztatóé is. Fontos, hogy próbálj bizalmi viszont kiépíteni az interjúalanyoddal, és fordulj mindig empátiával felé. 

Egy mélyinterjú során a zárt kérdések mellett használj nyitott kérdéseket is, ám ezekkel jobb csínján bánni, mert minél több nyitott kérdést teszel fel, annál nehezebbé válik az adatok feldolgozhatósága. Figyelj az ok-okozati kapcsolatokra, és a szavak mellett a hanglejtésre, a hangszínre és a kérdezett nonverbális kommunikációjára is. 

Készíts előre egy interjúvázlatot, és ügyelj rá, hogy a fókusz mindig a legfontosabb felvetett problémán maradjon, de ha úgy érzed, térj el a megírt forgatókönyvtől, és hagyd, hogy akár új, spontán kérdések is felmerüljenek.  

Tipp: Szakdolgozati interjú mintákat letölthetsz akár az internetről is, de ezeket mindig szabd személyre. Vedd figyelembe a hipotézisedet és a kérdezett nemét, életkorát és lakhelyét is. 

2022. 04. 29.

Hírek

Művészet
HunJam 2024

Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyobb game jam-e, a HunJam. A program szerint az iparági szereplők és az egyetemek szakirányú hallgatói közösen alkotnak csapatokat és a rendezvény 48 órája alatt együtt fejlesztenek játékokat...

hunjam2024csemep

HunJam 2024

Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …

Művészet
KommunikációTurizmusÜzlet
Indul a METU Szenior Akadémia

A Budapesti Metropolitan Egyetem örömmel bejelenti, hogy elindítja Szenior Akadémiáját, amely 2024. november 7-én veszi kezdetét...

akademiacsemp

Indul a METU Szenior Akadémia

A Budapesti Metropolitan Egyetem örömmel bejelenti, hogy elindí …

KommunikációTurizmusÜzlet
Óriási sikerrel zártuk az októberi HR Festet!

A METU HR képzése Magyarország egyetlen HR BEST díjas egyetemi programjaként képviseltette magát az ország legnagyobb HR rendezvényén...

HRfesztcsemp

Óriási sikerrel zártuk az októberi HR Festet!

A METU HR képzése Magyarország egyetlen HR BEST díja …

Keresztféléves felvételi vs. hagyományos felvételi. Mi a különbség?

Mit nevezünk hagyományos, illetve keresztféléves felvételinek? A hazai felsőoktatási intézmények nem csak szeptemberben, de februárban is indítanak diplomát adó képzéseket...

keresztfélévkülönbseg

Keresztféléves felvételi vs. hagyományos felvételi. Mi a különbség?

Mit nevezünk hagyományos, illetve keresztféléves felv& …

Keresztféléves jelentkezés - kinek éri meg?

A továbbtanulást nem csak szeptemberben lehet megkezdeni.

kinekérimegcsemp

Keresztféléves jelentkezés - kinek éri meg?

A továbbtanulást nem csak szeptemberben lehet megkezdeni. …

Művészet
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása

Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a veszprémi Dubniczay-palotában látogatható.

nananana

Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása

Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …

Művészet
Művészet
Az ökológia és a művészetek kapcsolatáról tartott konferenciát a METU

A METU Művészeti és Kreatívipari Kara 2024. szeptember 12-13-án, a Francia Intézetben rendezte meg őszi konferenciáját.

ökológiacsempe

Az ökológia és a művészetek kapcsolatáról tartott konferenciát a METU

A METU Művészeti és Kreatívipari Kara 2024. szeptember 12-13-án, a Francia Intéz …

Művészet
Művészet
Első alkalommal csatlakozott a METU a Kutatók Éjszakájához

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2024-ben első alkalommal vett részt a Kutatók Éjszakája országos eseménysorozatában, amely szeptember 27-28-án került megrendezésre...

elsokutatócsemp

Első alkalommal csatlakozott a METU a Kutatók Éjszakájához

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2024-ben első alkalommal vett rés …

Művészet
KommunikációTurizmusÜzletMűvészet
További hírek megtekintése...
METU hírek logó

További hírek megtekintése...