Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility METU-s animációk a Szépművészeti Múzeumban | Budapesti Metropolitan Egyetem

METU-s animációk a Szépművészeti Múzeumban

egyedülálló együttműködés Animáció mesterszakos hallgatóinkkal


December 5-én a Szépművészeti Múzeumban megelevenedik az ókor! Büszkén jelentjük, hogy Animáció mesterszakos hallgatóink filmjeivel hamarosan itt az ANTIK ÜNNEP! 

A Szépművészeti Múzeum és a Budapesti Metropolitan Egyetem együttműködésének keretében másodéves Animáció mesterszakos hallgatóink készítették az ANTIK ÜNNEP esemény beharangozó animációit, amelyek aztán a kiállításokban is megjelennek majd. A munkák az Animációs tervezés óra keretében készültek oktatóink, Csáki László és Muhi Klára vezetésével.

A kiválasztott animációkat elsőként a Szépművészeti Múzeum a Facebook oldalán osztja meg az ANTIK ÜNNEP műsoraihoz kapcsolódóan. A többi alkotást a múzeumban tekinthetik meg majd az érdeklődők.


Chilton Flóra: Orpheusz és Eurüdiké 
Ha zenéről volt szó, akkor megkerülhetetlen Orpheusznak, a legendás dalnoknak a története, aki csodálatos muzsikájával nem csak a vadállatokat, de az alvilág őreit is megszelídítette. 

A videó itt tekinthető meg.



Bajer Fanni: Etruszk váza
Költőverseny az Antik ünnepen! Ehhez kapcsolódóan Kőrizs Imre: Etruszk váza című versét ajánljuk, ami egy korábbi költőversenyen készült, és amely most megelevenedik az animációnak köszönhetően.

A videó itt tekinthető meg.


Haász Petra: Dionüszosz
Az Antik ünnepről természetesen nem hiányozhat a bor sem! És ha borról esik szó, természetesen nem hagyhatjuk ki a bor és mámor istenét, Dionüszoszt.

A videó itt tekinthető meg.


Hamarosan érkeznek a további animációk, addig is szemezgessetek a Szépművészeti Múzeum programjából az esemény Facebook oldalán.
Facebook esemény


Csáki Lászlót, a projekt egyik vezetőjét, oktatónkat kérdeztük az együttműködés részleteiről, és a Múzeummal közös munkáról.


Mi volt a konkrét feladat, amit a hallgatók kaptak ebben a projektben?
A Szépművészeti Múzeum antik állandó kiállítása megújult minden szempontból, új térbe költözött és rengeteg tárgy restaurálása zajlott le. Frissült az arculat és sok új műtárgy került kiállításra. A múzeum látogatóit fogadó térképeket, információs táblákat/feliratokat egyéb módon, animációs tartalmakkal is tervezte kiegészíteni az új kiállítótér tervező csapata. Az animációk feladata nem csak a kiállított tárgyakhoz kapcsolódó mitológiai történetek elmesélése volt, hanem a befogadói élmény fokozása, és az információ átadásának kreatívabb formában történő átadása is.

Hogyan találta meg a METU animációsait ez a megbízás?
Böhler Nóra művészettörténész keresett meg a múzeumtól két év ezzel a projekttel, hogy tervezzem és rendezzem az animációkat. Rögtön felvetettem, hogy ezt a feladatot az Animáció mesterszak I. évfolyamosaival közösen szeretném készíteni, és maximum egy filmet vállalok a tervezett nyolcból. Fontosnak tartom az MA oktatásban a külső szempontot, igényeket, elvárásokat bevonni, azaz a megrendelői oldalt is „beemelni”. Ezáltal a hallgatók megismernek szakterületeket, és az animáció felhasználásának rengeteg formáját és lehetőségét. Az „élés”, valódi helyzeteken keresztül szerzett szakmai és emberi tapasztalatok egyértelműen az Egyetem utáni években a szakmába történő integrálódást segítik. Nekem pedig az is feladatom az oktatásban, hogy szakmailag izgalmas alkalmazott helyzetet/felületet alakítsak ki, amelyben a hallgatók kipróbálhatják magukat, és bővíthetik a portfóliójukat már az egyetemi évek alatt, ismert brandekkel.




Milyen volt a hallgatókkal ezen a projekten dolgozni?
Nagyon jó, ez egy közös óriási vállalás volt, és mindenki nagyon komolyan vette. Mivel a bemutató határideje október eleje volt a filmeknek, ezért az Egyetem oktatási rendjébe nem volt beilleszthető. Egész nyáron bejártunk a suliba hetente két napot, és dolgoztunk a filmeken, kisebb stábok alakultak, amelyekben az Animáció alapszak végzett hallgatói is dolgoztak, Pataki Szandra és Rádóczy Zsuzsi koordinálásával és technikai vezetésével. Ezeken az animációs filmeken keresztül a hallgatók egy év alatt végigmentek azokon a szakmai lépéseken - szinopszis, forgatókönyv, látvány-és figuraterv, animatik, majd a gyártás és az ehhez szükséges szoftver és utómunka ismeret - komplex módon, ami után felkészülten vághatnak bele a mesterszakos diplomafilmjük készítésébe.

Melyik áll a szívedhez a legközelebb az elkészült alkotásokból?
Több kedvencem is van! De talán Chilton Flóra: Orpheusz és Eurüdiké-jét emelném ki, mivel ez a film az ismeretterjesztés kreatív feladatán túl egy önállói alkotói animációs filmként is működik, és a múzeumi megjelenés mellett, azt gondolom, nagyon jól mehet fesztiválokon is. De nagy kedvenc az Athéné születése, Györösi Zsófia filmje, ami a szappanopera és az ismeretterjesztés műfaját ötvözi egy papírkivágásos animációban.

Miért fontosak szerinted ezek az éles projektek az egyetemi oktatásban?
Néhány érvet az előzőekben elmondtam, ez még kiegészíteném azzal, hogy a „külsős” projektek megvalósítása csak nagyon ritkán történhet önállóan. Legtöbb esetben csapatban kell dolgozni, azaz egy stábot kell összehívni, és együtt kell létrehozni a filmet. Ezáltal olyan rendezői tapasztalatokat lehet szerezni, amelynek része a kommunikáció, és minden olyan emberi helyzet megismerése és kezelése is, ami elengedhetetlen szakmailag. És más módon mindez megszerezhetetlen, csak ha „helyzet” van.

Az animációs filmek készítése során sok részterület dolgozik együtt, ebben a munkában volt olyan, amit kiemelnél?
Ez a projekt lehetőséget teremtett arra, hogy együtt dolgozzon az évfolyam a Zányi Tamás hangmester vezette Saint Audio stúdióval és nagyszerű hangmester csapatával, így professzionális hangutómunkával zárult a filmek gyártása. 


Reméljük még sok ilyen együttműködésre lesz lehetősége oktatói és hallgatói csapatunknak, gratulálunk minden alkotónak!


2018. 12. 01.

Hírek

Művészet
HunJam 2024

Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyobb game jam-e, a HunJam. A program szerint az iparági szereplők és az egyetemek szakirányú hallgatói közösen alkotnak csapatokat és a rendezvény 48 órája alatt együtt fejlesztenek játékokat...

hunjam2024csemep

HunJam 2024

Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …

Művészet
KommunikációTurizmusÜzlet
Indul a METU Szenior Akadémia

A Budapesti Metropolitan Egyetem örömmel bejelenti, hogy elindítja Szenior Akadémiáját, amely 2024. november 7-én veszi kezdetét...

akademiacsemp

Indul a METU Szenior Akadémia

A Budapesti Metropolitan Egyetem örömmel bejelenti, hogy elindí …

KommunikációTurizmusÜzlet
Óriási sikerrel zártuk az októberi HR Festet!

A METU HR képzése Magyarország egyetlen HR BEST díjas egyetemi programjaként képviseltette magát az ország legnagyobb HR rendezvényén...

HRfesztcsemp

Óriási sikerrel zártuk az októberi HR Festet!

A METU HR képzése Magyarország egyetlen HR BEST díja …

Keresztféléves felvételi vs. hagyományos felvételi. Mi a különbség?

Mit nevezünk hagyományos, illetve keresztféléves felvételinek? A hazai felsőoktatási intézmények nem csak szeptemberben, de februárban is indítanak diplomát adó képzéseket...

keresztfélévkülönbseg

Keresztféléves felvételi vs. hagyományos felvételi. Mi a különbség?

Mit nevezünk hagyományos, illetve keresztféléves felv& …

Keresztféléves jelentkezés - kinek éri meg?

A továbbtanulást nem csak szeptemberben lehet megkezdeni.

kinekérimegcsemp

Keresztféléves jelentkezés - kinek éri meg?

A továbbtanulást nem csak szeptemberben lehet megkezdeni. …

A METU Ünnepélyesen Köszöntötte Nemzetközi Hallgatóit

Szeptember 26-án a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) különleges fogadtatásban részesítette közel 100 nemzetközi hallgatóját, ezzel hivatalosan is megnyitva a 2024-25-ös tanév őszi félévét...

erasmus2024csempeday

A METU Ünnepélyesen Köszöntötte Nemzetközi Hallgatóit

Szeptember 26-án a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) különl …

KommunikációTurizmusÜzlet
Minden, amit a keresztféléves felvételiről, képzésekről tudni kell

Hogyan zajlik a keresztféléves jelentkezés?

keresztféléwhowto

Minden, amit a keresztféléves felvételiről, képzésekről tudni kell

Hogyan zajlik a keresztféléves jelentkezés? …

KommunikációTurizmusÜzlet
Új szempontból vizsgálja az építőipart a KSH

Folytatódik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) közös kísérleti statisztikáinak sorozata...

kshstatcsemp

Új szempontból vizsgálja az építőipart a KSH

Folytatódik a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Budape …

KommunikációTurizmusÜzletMűvészet
További hírek megtekintése...
METU hírek logó

További hírek megtekintése...