Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility CEEPUS hallgatói mobilitás | Budapesti Metropolitan Egyetem

CEEPUS hallgatói mobilitás

Tanulj Kelet-Közép-Európában vagy a Nyugat-Balkánon! A CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) program célja, hogy a felsőoktatás területén együttműködő partner intézmények között lehetővé tegye hallgatói és oktatói mobilitások lebonyolítását, speciális kurzusok, valamint hallgatói kirándulások szervezését, támogassa hosszú távú szakmai együttműködések kialakulását a térségben, ezzel elősegítve Közép-Európa stratégiai szerepének erősödését.

MI IS AZ A CEEPUS?  

  • A CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) egy ösztöndíjprogram, amellyel neked is lehetőséged adódhat arra, hogy Közép-Európa más országainak egyetemein, főiskoláin tanulhass úgy, hogy az ottani tanulmányaiddal krediteket is szerezz itthon.
  • A program 1993-as indulása óta több mint negyedmillió pályázó, köztük több ezer magyar hallgató mondhatja el magáról, hogy a CEEPUS ösztöndíjnak köszönhetően külföldi tanintézményben bővítette ismereteit, tapasztalatait.
  • A hivatalos CEEPUS országok: Albánia, Ausztria, Bosznia - Hercegovina, Bulgária, Csehország, Horvátország, Koszovó, Macedónia, Magyarország, Moldova, Montenegró, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia.

AKKOR VEHETSZ RÉSZT A PROGRAMBAN, HA...  

  • valamely résztvevő ország felsőoktatási intézményében, jelen esetben a METU-n tanulsz teljes képzésben;
  • legalább 2 lezárt féléved van a kiutazás megkezdéséig;
  • a küldő és a kiválasztott fogadóintézmények koordinátorai támogatják a kiutazásod (ami azt is jelenti, hogy a pályázat beadása/feltöltése előtt fel kell venned velük a kapcsolatot).
  • CEEPUS országbeli állampolgár vagy (megjegyzés: Amennyiben a pályázó nem CEEPUS ország állampolgára, de CEEPUS ország akkreditált felsőfokú intézményében tanul, azonos feltételekkel jogosult részt venni a programban. Ebben az esetben a pályázathoz egy ún. „Equal Status” dokumentumot kell feltölteni, amely azt hivatott igazolni, hogy a pályázó a küldő intézmény teljes jogú beiratkozott hallgatója (pl. hallgatói jogviszony-igazolás angolul vagy a fogadó ország nyelvén).
  • az ösztöndíjas időszak alatt egyéb ösztöndíjazásban nem részesülsz (kettős finanszírozás kizárása)

Hallgatóként egyéni mobilitási pályázat benyújtása kétféleképpen lehetséges:

1. Hálózati együttműködések keretén belüli mobilitások

  • Amennyiben a küldő intézményben működik olyan CEEPUS hálózat, amelynek témája a pályázó számára releváns, hálózati mobilitási pályázat nyújtható be. Az intézmény által kiírt pályázati felhívásnak megfelelően a lehetséges ösztöndíjasok kiválasztását a hálózat helyi koordinátora végzi.


2. Hálózaton kívüli, ún. freemover mobilitások

  • Ha a hallgató a saját intézményében nem talál megfelelő CEEPUS hálózatot, akkor freemoverként van lehetősége bekapcsolódni a programba, amennyiben a hálózatok nem használták fel a rendelkezésükre álló kereteiket. A freemover pályázattípusban a CEEPUS országok bármely felsőoktatási intézményében aktív státuszban lévő hallgatók és oktatók nyújthatnak be pályázatot a CEEPUS országok bármely felsőoktatási intézményéhez. 


MIRE PÁLYÁZHATSZ?

  • félév áthallgatásra (3-5 hónap);
  • szakdolgozatírásra/disszertációírásra: anyaggyűjtésen túl így arra is lehetőséged nyílik, hogy a fogadó ország oktatójának a segítségét kérd a szakdolgozatodhoz (1-2 hónap);
    • 1 hónap esetében 21 nap
    • 2 hónap esetében 1 teljes hónap és legalább 16 nap
    • Tevékenység: kötelezően szakdolgozathoz vagy disszertációhoz való kutatás, konzultáció, labormunka, szakmai gyakorlat.
  • csoportos hallgatói szakmai kirándulás (Short Term Excursion): 3-5 nap, a partner által szervezett hallgatói kiránduláson való részvétel; csak hálózaton belül nyújtható be pályázat

A pályázat menetéről részletesen olvashatsz a Tempus Közalapítvány honlapján, illetve a Gyakori kérdések menüpont alatt.

Forrás: Tempus Közalapítvány


PÁLYÁZAT A CEEPUS HÁLÓZATON BELÜL  

A METU jelenleg egy nemzetközi hálózatnak tagja (Active Medhods in Teaching and Learning Mathematics, Informatics and their Applications), amely kapcsán hallgatói cserére lehet jelentkezni. Továbbá ún. freemoverként tudsz pályázni bármely résztvevő ország intézményébe. Részletes tájékoztatást a lehetséges partnerekről és képzési lehetőségekről a Nemzetközi Koordinációs Iroda munkatársai adnak (ld. Hasznos linkek, elérhetőségek).

PÁLYÁZAT HÁLÓZATON KÍVÜL, FREEMOVERKÉNT  

  • „Freemoverként” akkor tudsz bekapcsolódni a programba, ha a fogadó országban van még szabad kvóta/ hónapkeret. Freemover pályázat a tavaszi félévre szólóan bármely CEEPUS országba benyújtható. Az őszi félévre szólóan azonban csak egyes országokba nyújtható be pályázat, erről honlapunkon külön felhívás ad tájékoztatást a nyár elején. Az őszi félévre szólóan azonban csak egyes országokba nyújtható be pályázat, erről frissülő tájékoztatás a Tempus Közalapítvány honlapján érhető el.
  • Freemover pályázat esetén csak a hazai Nemzeti Iroda (Tempus Közalapítványon belül működik) ellenőrzi a pályázatodat.
  • A freemover pályázókra vonatkozó speciális feltételekről részletesebben itt olvashatsz.

Pályázat beadása: Kizárólag online a www.ceepus.info honlapon.

Az ösztöndíj megítélését a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodája hagyja jóvá, melynek elfogadását online vissza kell jelölnöd. A további lépésekről a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodájától kapsz információt.

Pályázat benyújtása

A hallgatói mobilitási pályázatok beadásának határideje minden évben azonos, az alábbi időpontokban:

  • hálózati mobilitás az őszi szemeszterre: június 15.
  • hálózati mobilitás a tavaszi szemeszterre: október 31.
  • freemoverként az őszi szemeszterre: külön felhívás esetén a felhívásban szereplő információk szerint
  • freemoverként a tavaszi szemeszterre: november 30.

Aktuális: rövidtávú mobilitásokra és freemover mobilitásokra a jelentkezést meghosszabbították 2024. augusztus 31-ig. 

A freemover mobilitások esetén a kiutazási szándék előtt legalább 2 hónappal be kell nyújtani a pályázatot!

Pályázat beadása: Kizárólag online a www.ceepus.info honlapon, regisztrációt követően.

Az ösztöndíj mértéke: Az ösztöndíjat a nyertes pályázó a fogadó országtól kapja, ennek mértéke országonként eltérő. Az aktuális összegekről bővebben a Központi CEEPUS Iroda honlapján tájékozódhat, az egyes országzászlókra kattintva.

Az ösztöndíj megítélését és összegét a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodája hagyja jóvá, melynek elfogadását online vissza kell jelölnöd. A további lépésekről a fogadó ország Nemzeti CEEPUS Irodájától kapsz információt. Fontos, hogy a CEEPUS ösztöndíj pályázata során a pályázó közvetlenül egyeztessen a fogadó ország nemzeti irodájával!

HASZNOS LINKEK, ELÉRHETŐSÉGEK

Regisztráció után itt tudod feltölteni a pályázatodat;

  • később azt is nyomon követheted, hogy épp hol tart a pályázatod;
  • technikai kérdéseidre azonnali választ kapsz az „online support”-tól;
  • megtalálod a nemzeti CEEPUS irodák, az aktuális tanévben működő hálózatok és koordinátorok elérhetőségét;
  • az egyes tagországokról szerezhetsz hasznos információkat (ösztöndíjráták, vízum, egészségbiztosítás, stb.).